Eko-karneval v parku pri Radvanskom kaštieli - 2023

Podujatie sa uskutočnilo 30. apríla 2023.

Ďakujeme za účasť na ďalšom krásnom a úspešnom podujatí, ktoré pre Vás pripravili Občianska rada Radvaň, oz Za dôstojnú Radvaň spolu s Malá líška - súkromné mestské ekocentrum zastúpená Jankou Ďurovou a jej chlapmi Filipe Guimaraes, Nuno Guimaraes.

Už druhý rok sme sa rozhodli spojiť karneval s náučnými aktivitami. Hlavnou témou bol hmyz a jeho dôležitosť v ekosystéme našej planéty, na ktorý sme aktívnymi vstupmi upozorňovali. Deti aj dospelí sa dozvedeli ako žijú a čo dokážu jednotlivé druhy, vyskúšali si, či sú zdatní ako oni aj ako podporiť neoceniteľných opeľovačov.

Na stanovištiach nám pomáhali dobrovoľníci aj zo ZŠ Ďumbierská pod vedením ich pani učiteľky, našej posily v ORR, Aničky Maruškovej. Ďakujeme Ľubica Flaugnatti, Erin Flaugnatti, Tereza Pražienková , Elizabeth Verkinová, Michal Jursík a Adam Čižmárik za ich pomoc a nadšenie pri hre s deťmi aj za odovzdanie informácií ku konkrétnemu hmyzu.

Malí aj veľkí si mohli vyskúšať, či utiahnu toľko čo mravček. Pozrieť sa na svet očami muchy cez špeciálne okuliare na jablko, kvet, ale aj nebezpečenstiev v podobe vtáka. Pozorovať a dozvedieť sa zaujímavosti o včeľom svete, vyskúšať sladký medík. Prenášať slamkou vodu ako včielka nektár. Zistiť nepoznané o bzdochách, hľadieť do okuláru mikroskopu. Vyskúšať si na fit lopte ako hovnival gúľa svoj úlovok. Skákať ako lúčny koník, buď znožmo, odvážnejší vo vreci. Trafiť sa a pozorovať pavúčiu sieť, dozvedieť sa o taktike pavúka. Za Súkromné centrum voľného času Radvanská 1 pripravila dielničky Dajana Dobríková. Deti aj ich rodičia tvorili z kartónu, zo škrupiniek pistácií či z cestovín a mušlí, maľovali húsenice, lienky, kvietky. Zapojili sa aj dobrovoľníci zo ZŠ Radvanská, Sára Miklošiová, Matej a Gregor Galkó a a gymnazistka Klaudia Karová. Čakalo sa, ale hlavne spokojne odchádzalo od stola maľovanie na tvár Barbora Paulinyová, ktorá potešila dievčatká aj chlapcov maľbou motýľov, mačičiek aj tigrov, spidermanov aj bleskov.

Odmenené boli všetky detičky, niektoré ešte zvlášť za odvahu a nadšenie pri tancovaní, niektoré za kásne masky. Plný park zas potvrdil obľúbenosť podujatí organizovaných ORR a my sa tešíme na blížiaci sa Deň detí, o ktorom vás budeme už skoro informovať. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Mesto Banská Bystrica.